Audi R8

czwartek, 20 czerwiec 2013 19:46 Napisał 

Sportowy Audi R8 V10 plus to nowy flagowy model serii R8, w którym moc przenoszona jest na koła przy pomocy nowej siedmiostopniowej skrzyni biegów S tronic. Diodowe reflektory i nowe tylne kierunkowskazy ze zdynamizowanym sposobem sygnalizacji, są elementem seryjnego wyposażenia wszystkich wersji.

Audi R8, o długości 4,44 m, 1,90 m szerokości i 1,25 m (Spyder: 1,24 m) wysokości, stworzone i wyprodukowane przez quattro GmbH, jest gotowe by wjechać do salonów. Nowe detale to np. osłona chłodnicy Singleframe z ukośnie ściętymi górnymi rogami posiadająca czarną, lakierowaną na wysoki połysk kratownicę, a w wersji V10 - poziome pręty zdobiące chromowane nakładki. Nowy jest zderzak, a każdy z wlotów powietrza ma po trzy poziome wzmocnienia. Opcjonalnie dostępny spoiler zderzaka przedniego, wykonano z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem węglowym (CFRP). W nowym R8 V10 plus, spoiler jest montowany standardowo.

 

Do wyposażenia seryjnego wszystkich wersji Audi R8 należą teraz również reflektory diodowe z zastosowaną w nich nową technologią. Diody świateł drogowych i świateł mijania umieszczono powyżej oraz poniżej pasa świateł do jazdy w dzień, które dzięki zaprogramowaniu nowej funkcji spełniają również rolę kierunkowskazu. Statyczne światła doświetlania zakrętu są zintegrowane z reflektorami. Tył Audi R8 zdominowały diodowe światła. Innowacją jest, umieszczony przy dolnej krawędzi tylnych świateł, kierunkowskaz ze zdynamizowanym sposobem sygnalizowania - sygnał świetlny przebiega od środka na zewnątrz, w kierunku skręcania.

 

Karoseria Audi R8 Audi Space Frame (ASF), wykonana z aluminium, waży w przypadku coupé 210 kg, a w przypadku modelu Spyder - 216 kg. Nieobciążone Audi R8 V8 Coupé z manualną skrzynią biegów, waży 1 560 kg, a Audi R8 Spyder - 1 660 kg. Audi R8 V10 plus, które jest dostępne jedynie w wersji coupé, waży 1 570 kg. Regulowane siedzenia kubełkowe, nadwozie z tworzywa wzmocnionego włóknem węglowym, koła wykonane ze specjalnego lekkiego stopu metalu i elementy podwozia, w tym montowane seryjnie ceramiczne hamulce, a także dodatkowe fragmenty karoserii wykonane z tworzywa wzmocnionego włóknem węglowym, znacznie przyczyniają się do redukcji ciężaru. W modelu Audi R8 Spyder, z tworzywa wzmocnionego włóknem węglowym wykonano też pokrywę skrzyni składanego dachu i elementy jego boków. Lekki dach z tkaniny, na stelażu wykonanym w dużym stopniu z aluminium z domieszką magnezu, stanowi zwieńczenie koncepcji lekkiej konstrukcji. Jest on sterowany elektrohydraulicznie, otwiera się i zamyka w ciągu kilkunastu sekund, również podczas jazdy z prędkością do 50 km/h.


Podobnie jak w samochodach wyścigowych, aerodynamika Audi R8 została zorientowana na zrywność. Pod podwoziem znajduje się pięć dysz NACA, a w przedniej części dwa dyfuzory, które wspólnie podwyższają zryw przedniej osi. Współczynnik cW, w zależności od typu silnika i rodzaju karoserii, wynosi 0,35 lub 0,36. Powierzchnia czołowa to 1,99 m2.

 

Silniki składane są ręcznie. Jednostka V8 o pojemności skokowej 4 163 ccm i silnik V10, posiadający pojemność skokową 5 204 ccm, to wolnossące silniki wysokiej mocy. Nowa, siedmiobiegowa skrzynia S tronic przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2 o 22 g i skraca czas przyspieszenia od 0 do 100 km/h o 0,3 sekundy. Oba silniki są zwarte i stosunkowo lekkie. Skrzynia korbowodu wykona jest z aluminiowo-krzemowego stopu, a tzw. konstrukcja "bedplate" nadaje jej sztywność. Sucha miska olejowa pozwala na niższe umiejscowienie silnika. Ciśnieniowa pompa cyrkulacyjna pracuje zależnie od obciążenia, dzięki czemu podwyższa wydajność napędu.

 

Bezpośredni wtrysk benzyny FSI umożliwia kompresję w stosunku 12,5:1. Cztery regulowane wałki rozrządu sterują zaworami. Przy niskim obciążeniu i małej prędkości, pokrywy w kanałach dolotowych wprawiają wpływające powietrze w odpowiednią rotację. Układ wydechowy przystosowany jest do niewielkiego podciśnienia. W obu końcowych rurach układu wydechowego znajdują się klapy. Ich otwarcie podczas gwałtownego dodania gazu sprawia, że auto wydaje charakterystyczny dźwięk.

 

Silnik 4.2 FSI generuje moc 430 KM przy obrotach rzędu 7 900 obr/min., a jego maksymalny moment obrotowy wynosi 430 Nm i jest dostępny w zakresie od 4 500 do 6 000 obr/min. Jednostka sprawia, że Audi R8 Coupé ze skrzynią S tronic przyspiesza od 0 do 100 km/h w ciągu 4,3 s i rozpędza się do prędkości 300 km/h (ze skrzynią manualną: 4,6 s i 302 km/h). W Audi R8 V8 Spyder wartości te wynoszą odpowiednio 4,5 i 4,8 s, 300 km/h. Audi R8 V8 quattro w wersji coupé ze skrzynią S tronic zużywa wg deklaracji producenta śr. 12,4 l paliwa na 100 km.

 

Maksymalny moment obrotowy silnika V10 wynosi 530 Nm przy 6 500 obr/min. Przy wartości 8 000 obr/min, jednostka generuje moc 525 KM. Wał korbowy został skonstruowany z wykorzystaniem technologii Common-Pin, czego wynikiem są zmienne odstępy zapłonu, wynoszące 54 i 90 stopni. R8 V10 Coupé ze skrzynią S tronic, do 100 km/h ma przyspieszać w ciągu 3,6 s, a jego V max wynosi 314 km/h. W przypadku manualnej skrzyni biegów wartości te wynoszą 3,9 s i 316 km/h. Standardowe przyspieszenie Audi R8 V10 Spyder ze skrzynią S tronic to 3,8 s do setki, a jego V max wynosi 311 km/h (ze skrzynią manualną: 4,1 s i 313 km/h). Deklarowane zużycie paliwa Audi R8 V10 Coupé to śr. 13,1 l na 100 km.


Nowym modelem flagowym serii jest Audi R8 V10 plus. Generuje on moc 550 KM, a jego maksymalny moment obrotowy wynosi 540 Nm przy 6 500 obr/min. Ze skrzynią S tronic, R8 V10 plus, dostępne tylko jako coupé, przyspiesza do 100 km/h w 3,5 s i osiąga 317 km/h. Średnie deklarowane zużycie paliwa wynosi 12,9 l/100 km. W wersji z manualną skrzynią biegów, wartości te wynoszą odpowiednio 3,8 s, 319 km/h i 14,9 l.

 

Nowa wersja Audi R8 może być wyposażona w jedną z dwóch skrzyń biegów. Sześciobiegowa manualna, której dźwignię umieszczono w prowadnicy ze stali szlachetnej jest standardowym elementem wyposażenia aut z silnikiem V8. W przypadku modeli z silnikiem V10 jest ona montowana na życzenie. W nowej siedmiostopniowej skrzyni S tronic - dostępnej w opcji w autach z silnikiem V8 i montowanej seryjnie w modelach z silnikiem V10 - biegi są sportowo zestrojone blisko siebie. Kierowca może obsługiwać wyposażoną w dwa sprzęgła przekładnię albo za pomocą tradycyjnej dźwigni zmiany biegów, albo przy pomocy łopatek przy kierownicy. Naciśnięcie przycisku uruchamia funkcję Launch control, zapewniającą start na podwyższonych obrotach z minimalnym poślizgiem opon.

 

Nowa, siedmiostopniowaskrzynia S tronic, zaprojektowana w układzie trzech wałów, ma mniej niż 60 cm długości. Dwa sprzęgła wielopłytkowe, ułożone jedno za drugim, obsługują dwie niezależne od siebie części skrzyni. Bezpośrednie przełączanie biegów możliwe jest dzięki naprzemiennemu otwieraniu i zamykaniu sprzęgieł. Przebiega ono w setnych ułamkach sekundy.

 

Wał napędowy prowadzi z siedmiobiegowej skrzyni S tronic, przez skrzynię korbowodu silnika aż do przedniej osi. Tam sprzęgło wiskotyczne przejmuje funkcję podziału momentu obrotowego. Podczas zwykłej jazdy kieruje ono ok. 15% momentu na oś przednią. Gdy tylne koła zaczynają buksować, na przednie kierowane jest dodatkowo maksymalnie 15%. Na tylnej osi pracuje mechaniczny dyferencjał. Podział obciążenia w tyle auta ma współgrać z koncepcją silnika umieszczonego centralnie. Podział momentu obrotowego między tylną i przednią osią wynosi 43:57 (przód : tył).


Przy budowie podwozia wykorzystano technologie stosowane w sportach motorowych. Każde koło posiada podwójne trójkątne wahacze stabilizacyjne, wykute z aluminium. W Audi R8 V10 plus, sprężyny i amortyzatory starannie wyregulowano względem siebie oraz odpowiednio dopasowano wartości ugięcia przedniej osi. Adaptacyjny system amortyzacji Audi magnetic ride posiada tryb normalny i sportowy. Wspomaganie kierownicy ma zapewniać zróżnicowaną, delikatną reakcję i działa w sposób bezpośredni.

 

Stalowe tarcze hamulcowe są wentylowane od środka, mają otwory i połączone są przy pomocy trzpieni z aluminiowymi tarczami nośnymi. Nowe tarcze w stylistyce Wave - ich kontury zewnętrzne mają kształt fali - są lżejsze o ok. 2 kg w porównaniu z tradycyjnymi tarczami okrągłymi o tych samych wymiarach. Aluminiowe zaciski pracują za pomocą ośmiu tłoków przy każdym z przednich kół, a przy tylnych kołach - za pomocą czterech. W opcji z kołami 19", Audi montuje na życzenie ceramiczne tarcze hamulcowe wzmocnione włóknem węglowym. Elektroniczny system stabilizacji toru jazdy ESC posiada jeden tryb sportowy i można go dezaktywować.

 

Audi R8 ma przedni bagażnik o pojemności 100 l, a w wersji coupé kierowca ma do dyspozycji dodatkowe 90 l za siedzeniami. W modelach z silnikiem V8 dostępne są w opcji elektrycznie regulowane sportowe fotele, które w autach z silnikiem V10 należą do wyposażenia seryjnego. W przypadku Audi R8 Spyder specjalny pigment ogranicza ich nagrzewanie w wyniku działania promieni słonecznych. Na życzenie, Audi montuje siedzenia kubełkowe z zaakcentowanymi bokami.

 

Audi R8 V10 i Audi R8 V10 plus wyposażone są seryjnie w system nawigacji plus i w system muzyczny Bang & Olufsen. Dodatkowe opcje dla wszystkich wariantów R8 to m. in. asystent świateł drogowych, pakiet schowków, różne zestawy walizek, podłączenie do telefonu komórkowego z mikrofonem przypinanym do pasa bezpieczeństwa oraz asystent parkowania z kamerą monitorującą jazdę do tyłu.

 

żródło: Audi/ autotuning

Czytany 31396 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 05 październik 2017 12:51
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Więcej w tej kategorii: Ruszyły zapisy na audi A3 »

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

  • Samochody
  • Typy samochodów
Audi a3
24 Paź, 2011

Audi A3 – jest przedstawicielem aut kompaktowych w ofercie Au

Road King FLHRC
23 Maj, 2013

Fascynujący Harley-Davidson FLHRC Road King chopper cruiser dr

Audi R8
20 Cze, 2013

V-ROD
23 Maj, 2013

Pierwszy chłodzony cieczą

Audi Kowalskiego
05 Lip, 2012

Kowalski jeździ Volkswagenem, nie gardzi też i Audi. Niezmie

Facebook Slide LikeboxStat4u

O nas

eCarService to niezależny serwis samochodowy przeznaczony dla klientów biznesowych oraz indywidualnych. Oferujemy usługi w różnych systemach realizacji i rozliczeń.

Jak nas odnaleźć